Duben 2018

Aneb, co, když se nepodepíšu?

17. dubna 2018 v 18:08 | Kateřina |  Články

Přeji příjemný den.
Již nějakou dobu se setkávám s klienty, kteří nejsou z důvodu věku, zdravotního či psychického stavu schopni jednat a činit právní úkony a podepsat se. Co máme ovšem dělat v případě, že tato situace nastane u našeho klienta?
Největší boom, je nyní opatrovnictví. Pokud ne u Vás tak v našem regionu ano. Omezení Vašeho klienta v nějakých úkonech, které stejně nezvládne provést a vy nebo rodina mu s tím musíte pomoci. Díky opatrovnictví jsme všichni chráněni a krytí.
Ovšem ve většině případů, se nepříznivá sociální situace dostaví tak náhle, že vlastně ani nevíte co máte udělat dřív. Buďme upřímní. Řízení o opatrovnictví trvá strašně dlouho a mezitím, se stane spousta věcí, které se ani nedají ovlivnit natož předvídat. Ovšem, vždycky je lepší si o opatrovnictví zažádat včas, a hled jakmile nepříznivá situace nastane.
V případě, že klient není schopen podpisu a činit právní úkony a není stanoveno zákoné zastoupení, vyvstává povinnost obce s rozšířenou působností, příslušná podle místa, kde pobytové zařízení leží (a nebo podle místa trvalého bydliště klienta) za klienta smlouvu podepsat. (Jako příloha smlouvy musí být vždy vyjádření lékaře o neschopnosti podpisu a činit právní úkony.)
S podpisem smlouvy je to ještě v pořádku, ale co máme udělat při ukončení služby, když jde klient někam jinam? Do jiného konečného zařízení sociálních služeb, nebo také v případě, že se u klienta ukončuje terénní sociální služba?
V § 91b z. 108/2006 Sb. jsem se dočetla, že bych měla napsat na soud aby ukončil smlouvu. Dříve jsem o tom neslyšela a proto nevím jak s tím nyní naložit. V předchozích případech mi tyto dohody o ukončení smlouvy podepsalo město... Bylo to rychlé, bojím se, že soud by takto rychle nejednal, ale nesjpíše to takhle budeme muset začít provozovat.
Na jednu stranu mi to přijde jako zbytečné obtěžování soudu, ale pokud mi to zákon takto ukládá, nejspíše takhle budeme muset činit.

Pokud jsem si zákon vyložila jinak, než byl míněn, jsemo tevřena Vašim poznámkám.

Přeji příjemně strávený den.

Kateřina